660×220 Studio Mihaela Merchea

Ancona – Un arbitru român a fost bătut de un conațional la un meci de fotbal

Incident şocant în ultimele minute ale partide Candia Baraccola Aspio – L’Aquila, ai cărui protagonişti au fost doi români din Italia.

În minutul 80 al meciului din cea de a treia categorie (Terza Categoria) desfăşurat pe 10 februarie pe stadionul comunal din Ancona, Daniel Costantin Coman, unul dintre jucătorii echipei L’Aquila, a lovit un jucător, apoi şi pe arbitrul Florin Murărașu. Acesta l-a eliminat de pe teren, potrivit ziarului local Il Resto del Carlino.

După ce a primit cartonaş roşu, Coman, în loc să iasă de pe teren, l-a luat pe arbitru de gât şi i-a spus „Îţi crăp capul”. Au intervenit ceilalţi jucători şi antrenorii. Murăraşu a fost dus la spital, iar partida a fost oprită la scorul de 3-2.

Luni, tribunalul sportiv a decis suspendarea lui Coman pentru an de zile, a dat o amendă de 500 de euro şi a pedepsit echipa L’Aquila cu pierderea partidei cu 3-0 la masa verde.

Foto Facebook: Florin Murărașu